HS POLAND

O Nas

Hamilton Sundstrand Poland Sp. z o.o. (HS Poland) jest związana operacyjnie z Hamilton Sundstrand Power Systems zlokalizowanego w San Diego w Kalifornii - oddziałem amerykańskiego koncernu Hamilton Sundstrand Corporation. Jest to już kolejna spółka (podobnie jak m.in. Carrier, Otis, Pratt & Whitney Kalisz, WSK Rzeszów, Sikorsky Mielec, …) należąca do korporacji United Technologies.

Hamilton Sundstrand Poland rozpoczęła działalność 8 grudnia 2009 r. kiedy to nastąpił wpis i rejestracja spółki w Rejestrze Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Nasza nowa fabryka (Centrum APU ang. Auxiliary Power Unit) powstaje na terenie przedsiębiorstwa WSK Rzeszów na działce o powierzchni 1,34 hektara, która w marcu rozporządzeniem Rady Ministrów Rzeczpospolitej Polskiej została włączona do Mieleckiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Uroczyste podpisanie i wmurowanie aktu erekcyjnego odbyło się w środę, 6 października 2010 r. W tym też dniu, Hamilton Sundstrand Poland oficjalnie rozpoczął budowę nowego centrum badawczo-rozwojowego (CBR HS Poland) – przyszłego miejsca pracy dla ok. 80 inżynierów konstruktorów, którego budowa ma się zakończyć na przełomie czerwca i lipca 2011 roku. W nowym centrum projektowane będą podzespoły i elementy pomocniczych silników lotniczych, które zapewniają zasilanie samolotu zarówno podczas lotu jak i w trakcie postoju na płycie lotniska, rozruch silników głównych oraz stanowią awaryjne źródło energii podczas lotu.

Budynek CBR to jednak nie wszystko. Nowo powstająca siedziba HS Poland to przede wszystkim odnowiony i rozbudowany budynek F20 - dawny magazyn WSK Rzeszów, gdzie będzie się odbywał montaż, badania oraz testy nowych oraz wyremontowanych silników APU.

HS Poland wstępnie planuje zatrudnienie ponad 300 osób, a koszt całej inwestycji szacowany jest na ok.100 mln zł. Docelowo nowa siedziba HS Poland będzie dysponować prawie 10.000 m2 powierzchni.